لوگوی کانون تبلیغاتی ایلیا
لوگو کانون تبلیغاتی ایلیا
لوگو کانون تبلیغاتی ایلیا

هدیه تبلیغاتی چیست؟

هدایای تبلیغاتی چیست و به چه کالایی هدیه تبلیغاتی میگویند؟

بسیاری از صاحبان مشاغل و مشاوران تبلیغاتی این مشاغل نسبت به اهمیت اهدای هدایای تبلیغاتی بی تفاوت می باشند چرا که تصور می کنند با بهره گیری از سایر روش های مدرن می توانند نام تجاری خود را به مخاطبان معرفی کنند، روش هایی مانند روش های دیجیتالی از جمله تبلیغات در وب سایت های مختلف، اپلیکیشن ها و شبکه های اجتماعی.

اما زمانی را تصور کنید که شرکتی در یک نمایشگاه برای معرفی نام تجاری خود به عموم افراد شرکت کرده است. بدون شک در این نمایشگاه با مخاطبان زیادی روبرو می شود اما قادر نیست از همه ی آن ها درخواست کند که به وب سایت شرکت مراجعه کنند و با محصول مورد نظر آشنا بشوند. اما راه حل بهتر و تاثیر گذارتر این است که با عرضه ی هدایای تبلیغاتی خاص نام تجاری شرکت خود را در ذهن مخاطبان ماندگار کند.

به عبارت دیگر هدایای تبلیغاتی، وسیله ای است که شرکت، تولیدی و یا کمپانی به افراد معرفی بشود و در ذهن افراد ماندگار شود.معمولا در همایش ها، نمایشگاه ها ،رویداد های خاص و یا تبریک سال نو و به منظور بازاریابی و تبلیغات ازهدایای تبلیغاتی استفاده می کنند.

تاریخچه هدایای تبلیغاتی
تاریخچه هدایای تبلیغاتی

تاریخچه هدایای تبلیغاتی

برای دانستن بیشتر در باره اینکه هدایای تبلیغاتی چیست؟ باید ابتدا درباره تاریخچه این هدایا کمی اطلاع داشته باشیم. جالب است که بدانید علی رغم تصورات عموم مردم که فکر میکنند کالاهای تبلیغاتی با علامت لوگو اختصاصی خود همیشه در سراسر دنیا وجود داشته اند، این پدیده نسبتا نوظهور می باشد.

از ابتدایی ترین هدایای تبلیغاتی می توان به دکمه های یادبودی که برای رئیس جمهوری آمریکا آقای جورج واشینگتن طراحی می شد، اشاره کرد و بعد به مرور زمان دفترهای یادداشت و تقویم برای تبلیغات استفاده می شد.

می توان ادعا کرد که عمل طراحی محصولات تبلیغاتی تا اواخر قرن نوزدهم چندان مورد توجه قرار نمی گرفت تا اینکه یک چاپ خانه دار در اوهایو، صاحب یک مغازه ی کفش فروشی را متقاعد کرد که تعدادی کیسه های پرینت شده برای مدرسه های محلی بفرستد تا بدین منظور مغازه اش بیشتر در بین مردم شناخته شود.

برای اطلاع بیشتر درباره اینکه هدایای تبلیغاتی چیست میتوانید مقاله زیر را نیز مطالعه کنید؟

هدایای تبلیغاتی مفید 

طبق آمار گرفته شده توسط موسسه ی تبلیغات و انجمن محصولات تبلیغاتی(PPAI) در سال 2012 صنعت محصولات تبلیغاتی در حدود 4/4 میلیارد دلار گردش مالی داشته است.

صنعت تبلیغات در بین افرادی که توزیع کننده هستند و یا خرده فروشانی که به صورت مستقیم محصولاتشان را به فروشندگان و شرکت های مختلف می فروشند و هم چنین تامین کنندگان، شرکت هایی که خدمات تبلیغاتی خود و کالاهایشان را به توزیع کنندگان می دهند، تقسیم می گردد. محصولات متنوع تبلیغاتی از طریق وب سایت ها به صورت اینترنتی و یا از طریق توزیع مستقیم به خریداران ارائه می گردد.

 

 هدایا بین چه کسانی توزیع می شود؟

همان طور که قبلا گفته شد هدایای تبلیغاتی به منظو توسعه و شناخته شدن نام برند مورد استفاده قرار می گیرد، بنابراین هدایای تبلیغاتی را در بین شرکای فروش، مشتریان و افرادی که بازاریابی برند مورد نظر را انجام می دهند، پخش می گردد.

مکان های توزیع هدایا

یکی از مناسب ترین فرصت ها برای معرفی شرکت و فعالیت هایش، شرکت در نمایشگاه ها، همایش ها و سمینارهای مختلف می باشد. اما در این مکان ها معمولا ازدحام جمعیت به حدی زیاد می باشد که این فرصت را پیدا نخواهید کرد با کلیه ی افرادی که می توانند در آینده، مشتری احتمالی شرکت باشند به صورت مستقیم وارد مذاکره بشوید و بهترین راه حل اهدای هدایای تبلیغاتی خاص به همراه کاتالوگ معرفی محصولات می باشد.

هدایای تبلیغاتی را در محل فروشگاه های خرده فروشی، رستوران ها، کنفرانس ها، مکان رویدادهای  خاص مانند رویدادهای ورزشی و یا سرگرمی به منظور تشویق مشتریان برای خرید و یا پاداش آن ها برای خرید محصول مورد نظر اهدا می گردد.

هزینه های هدایای تبلیغاتی

همواره به عنوان یک فروشنده و یا صاحب برند باید در نظر داشته باشید که قبل و بعد از طراحی و توزیع هدایای تبلیغاتی ممکن است با چالش هایی روبرو شوید.

یکی از این چالش ها این است که احتمال اینکه افراد مورد هدف شما، هدایای تبلیغاتی خاص را دریافت کنند ولی هیچ گونه خریدی از آن مجموعه نداشته باشند، وجود دارد. این امر باعث افزایش هزینه های اضافی شرکت جهت تبلیغات و بازاریابی می شود بدون اینکه هیچ نتیجه ی مثبتی در افزایش فروش شرکت داشته باشد.

برای جلوگیری از چنین رویدادی باید تا حد امکان توزیع هدایای تبلیغاتی خاص خود را به بالاترین سطح مخاطبان بالقوه محدود کنید.

مشکل اینجاست که هزینه ها فقط محدود به هزینه ی هدایای تبلیغاتی خاص نیست بلکه هزینه هایی از قبیل هزینه های راه اندازی، هزینه های مربوط به فرآیند چاپ و … را نیز باید در بودجه ی بازاریابی خود محاسبه کنید.

یکی از هزینه های دیگر هزینه های مربوط به حمل و نقل محصولات تبلیغاتی می باشد و هرچقدر این هدایای تبلیغاتی سنگین تر و بزرگ تر باشند، هزینه ی باربری آن ها نیز افزایش می یابد. در برخی موارد هزینه ی باربری محصول برابر با قیمت خود آن محصول می شود.

یکی دیگر از چالش های پیش رو برای اهدای هدایای تبلیغاتی خاص این است که محلی را باید برای نگهداری و انبارداری محصولات پیدا کنید و چنانچه هدایای تبلیغاتی جزو مواد غذایی و یا محصولاتی باشد که نیاز به یخچال یا مراقبت خاصی داشته باشند باید تحت نظارت و شرایط خاص خود قرار گیرند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *