کمپین تبلیغاتی چیست؟
نوامبر 29, 2015
هدایای تبلیغاتی مفید
هدایای تبلیغاتی مفید
دسامبر 13, 2020
هدایای تبلیغاتی

هدایای تبلیغاتی

 تعریف هدایای تبلیغاتی 

هدیه تبلیغاتی به کالاهایی گفته می‌شود که مشخصات، لوگو، آرم و یا متنی از یک شرکت یا سازمان بر روی آن‌ها درج می‌شود. علت استفاده از هدایای تبلیغاتی شناسایی برند و برقراری و جذب مشتریان است. این روش نوعی بازاریابی است. هدایای تبلیغاتی معمولا در نمایشگاه‌ها، کنفرانس،سمینار، جشن و … اهدا شده تا برند شرکت را گسترش دهند. با درج لوگو و یا شماره تماس و مشخصات شرکت بر روی هدیه تبلیغاتی همیشه در معرض دید مشتری بوده و در ذهن او ماندگار می‌شوید.

اگر بخواهیم هدیه تبلیغاتی را تعریف کنیم می‌توان گفت هدیه تبلیغاتی به کالاهایی گفته می‌شود که محصولات و یا برند یک مجموعه به واسطه آن ترویج می‌یابد. معمولا این هدایا در بازار هدف مشخصی توزیع شده و در اختیار مشتریان قرار می‌گیرد.

تعریف محصولات تبلیغاتی

هر کالای یا محصولی که برای رونق کسب و کار خود به مخاطبینتان هدیه می‌ دهید، یک کالای تبلیغاتی است. معمولا این محصولات دارای برچسب، آرم ، نام یا شماره تلفن و آدرس وب سایت شرکتی هستند که آن‌ها را به مشتریان خود می‌دهد. آن‌ها برای ارتقا فعالیت خاصی از کسب و کار یا معرفی شرکت و مجموعه شما یا معرفی حیطه کاری شما مورد استفاده قرار می‌گیرند. این فعالیت‌ها شامل رویداد، محصول جدید، خدمات جدید، تخفیف قابل توجه و غیره می‌باشد

هدایای تبلیغاتی

هدایای تبلیغاتی

رفتار شناسی افراد برای ارائه هدایای تبلیغاتی

شاید بسیاری از مشاغل و کسب و کارها از این مطلع نباشند که که مغز انسان می‌تواند به شما کمک کند با انتخاب هدایای تبلیغاتی سطح بازاریابی خود را بهبود ببخشید.

شاید در مرحله نخست نتوان این جمله را درک کرد اما وقتی آن را تجزیه کنیم درک آن به سادگی امکان پذیر است. بازاریابی یک استرتژی فروش مرتبط با رفتار انسان است. نتایج بدست آمده نشان می‌دهد که محصولات تبلیغاتی می‌توانند در میزان فروش و درآمد حاصل از آن بسیار اثرگذار باشند.

همه این‌ها به یک اصل متقابل باز می‌گردد که بیانگر این است که انسان می‌خواهد با دریافت چیزی، چیز دیگری را پس دهد.

نتایج یک ازمایش و مطالعه در مورد رفتار مشتریان مشخص کرد در صورتی که در یک رستوران در پایان شام یک عدد نوشیدنی به عنوان هدیه به مشتریان داده شود  موجب افزایش سه درصدی میزان رضایت مشتریان گشته است.

ما حتی می‌توانیم اثبات این موضوع را در زندگی خودمان ببینیم. به زمانی فکر کنید که شما هدیه‌ای را برای شخصی خریداری کرده‌اید زیرا او هدیه‌ای را برای شما خریده است، یا شاید شما به یک سازمان خاص چیزی اهدا کرده‌اید زیرا او به شما هدیه رایگان داده است.

هدایای تبلیغاتی

انتخاب هدایای تبلیغاتی

اما در تجارت، اگر همه این‌ها به درستی اجرا نشوند، نتیجه معکوس خواهند داشت. اگر هدیه بدون در نظر گرفتن جوانب و نکات لازم انتخاب شود ممکن است از دید کاربر این اقدام غیر واقعی تلقی شده و او به این نتیجه برسد که شرکت فقط به دنبال افزایش فروش است.

اگر فرد احساس کند که شرکت در تلاش است که با هدیه دادن از مشتریان خود تشکر کرده و خدمات واقعی به آن‌ها ارئه نماید احساس می‌کند نباید این محبت را بی جواب بگذارد. با درک این اصل متقابل، مشاغل می‌توانند روابطی پایدار برقرار نمایند.

بهترین راه برای دستیابی به این هدف، انتخاب صحیح محصولات برای توزیع است. بسیاری از شرکت‌ها برای بازاریابی اقدام به تهیه هدایای تبلیغاتی می‌نمایند. اما اگر می‌خواهید در این بازار بیشتر دیده شوید باید محصولاتی را انتخاب کنید که بسیار اثرگذار باشند. با انتخاب موارد مناسب با مشتریان خود ارتباط عاطفی برقرار نموده تا نام تجاری خود را ماندگار کنید.

انواع هدایای تبلیغاتی طبق فرهنگ لغت

طبق تعریف فرهنگ لغت محصولات تبلیغاتی شامل کالا یا کالاهای تبلیغاتی، هدیه یا هدایای تبلیغاتی مانند خودکار تبلیغاتی ، لیوان ، کیف ، تی شرت ، زیر لیوانی ، تقویم ، کلاه ، ساعت ، دفتر خاطرات و غیره بوده که به مشتری فعلی یا احتمالی داده می‌شود. این موارد معمولا دارای نشان سازمان، نام و آدرس شرکت و همچنین اطلاعات مربوط به محصولات و خدمات هستند و به عنوان یادآوری عمل می‌کنند.

انواع شرکت‌ها، سازمان‌ها و بنیادها از محصولات تبلیغاتی برای تبلیغ خدمات یا محصولات خود استفاده می‌کنند. بیشتر اوقات، این‌ها محصولاتی است که مردم می‌توانند در زندگی روزمره خود از آنها استفاده کنند. محصولاتی که دارای مارک تجاری شرکت و آدرس وب سایت یا شماره تلفن هستند

هدایای تبلیغاتی مفید

هدایای تبلیغاتی مفید

تعیین مخاطب

مخاطبی که قصد دارید به او دسترسی پیدا کنید را مشخص کنید. تعیین کنید دقیقا چه کسی را می‌خواهید با محصولات تبلیغاتی خود جذب کنید.

  • اهداف شما :

اطمینان حاصل کنید که دقیقا می‌خواهید این محصولات به چه چیزی برسند. سپس متناسب با آن نوع محصول را انتخاب کنید و در صورت لزوم مشاوره بگیرید.

  • بودجه شما :

هرگز زیاده روی نکنید. بهتر است وسایل کوچکتر را بردارید، اما هدایای مفید و کاربردی را انتخاب کنید. به هر حال، شما به دنبال جلب مردم هستید.

مخاطب شما به هر آنچه که علاقه مند باشد انتخاب خوبی برای یک کالای تبلیغاتی است. اگر مخاطب خود را بشناسید ، هر آنچه را انتخاب کنید بازدهی خوبی برای شما به همراه خواهد داشت.

یک کشتی با چراغ های ناوبری خود توجه دیگران را در دریا جلب می‌کند. هدایای تبلیغاتی نیز باعث می‌شود تا آرم شما درخشان‌تر بدرخشد. شما به یک اثر سیگنالینگ خوب دست پیدا می‌کنید ، از نفوذ بالایی برخوردار هستید و در مقایسه با رسانه‌های تبلیغاتی کلاسیک مانند اطلاعیه‌ها، پوسترها یا تبلیغات رادیویی و تلویزیونی هزینه کمتری پرداخت می‌کنید. به همین دلیل موارد تبلیغاتی باید بخشی ذاتی از ترکیب بازاریابی شرکت شما باشد.

رسانه تبلیغاتی عینی فضا را برای پیام های بازاریابی پایدار فراهم می‌کند. قلم یا توپ با آرم و شعار شرکت، پیام را ملموس می‌کند. کالای تبلیغاتی واسطه مناسبی برای تقویت روابط مشتری موجود و به دست آوردن مشتریان جدید است. یک هدیه تبلیغاتی ارزان آن چیزی را بیان میکند که بیان آن با کلمات دشوار است .

سال دوازده ماه دارد و فرصت های زیادی برای هدیه دادن موارد تبلیغاتی فراهم می‌کند. هدایا برقراری تماس در نمایشگاه‌ها را تسهیل می‌کند. هدایای تبلیغاتی پاسخ کمپین‌های تبلیغاتی در محل فروش را افزایش می‌دهند.

بازدهی هدایای تبلیغاتی بر اساس نظر سنجی

در طی یک نظر سنجی که در سال 2012 بر روی 15000 نفر در باره استفاده از هدایای تبلیغاتی انجام شده نتایج زیر بدست آمده است.

66٪ از شرکت کنندگان ادعا کردند که می‌توانند نام تجاری موجود در کالای تبلیغاتی دریافت شده در 12 ماه گذشته را به یاد بیاورند.

محصولات تبلیغاتی بازدهی بهتری نسبت به تبلیغات رادیویی و فضای باز دارد و برابر با تلویزیون و چاپ است.

79٪ احتمالاً دوباره با این شرکت تجارت می‌کنند.

بیشتر شرکت کنندگان (87٪) بیش از یک سال یک کالای تبلیغاتی را نگه داشتند.

حدود نیمی از آن‌ها (56٪) اظهار داشتند که بعد از دریافت یک هدیه تبلیغاتی ارزان با نام تجاری، برداشت آن‌ها از این شرکت بهبود یافته است.

هدایای تبلیغاتی ارزان

هدایای تبلیغاتی ارزان

هدایای تبلیغاتی شما را به بازاری بزرگ رهنمود میکند

زمانی‌که هدایای تبلیغاتی خود را ارائه می‌دهید نه تنها دریافت‌کننده آن که پیام شما را می‌بیند، بلکه افراد و نزدیکان و خانواده فردی که هدیه‌ی تبلیغاتی را دریافت کرده نیز درگیر آن می‌شوند که این هدیه می‌تواند سررسید سالنامه یا هر نوع هدیه دیگری باشد

هدیه تبلیغاتی شما را تمامی اعضای خانواده، دوستان، همکاران و هر کسی که در ارتباط با فرد هدیه گیرنده است می‌بیند و این‌گونه آگاهی از برند شما بیشتر خواهد شد.

درحالی‌که بیشتر برنامه بازاریابی برای مخاطب هدف برنامه‌ریزی می‌شود اما هدایای تبلیغاتی می‌توانند بر روی اطرافیان مخاطبان تأثیر بسیار زیادی گذاشته و افرادی که شما هرگز آن‌ها را ندیده‌اید را نیز با شرکت شما آشنا نماید.

به‌عنوان مثال اگر شما یک پوشه دکمه دار را به فردی هدیه دهید موقع استفاده و حمل‌ونقل راحت مدارک و جزوه‌ها توسط آن فرد، پوشه‌ای پلاستیکی توسط افراد دیگر دیده‌شده و آن افراد نیز کنجکاو شده و دوست دارند از آن استفاده نمایند

هدایای تبلیغاتی در مقایسه با سایر واسطه‌های تبلیغاتی بازخورد بیشتری دارند. به‌عنوان مثال تبلیغات تلویزیونی هزینه بالایی دارند و در صورت اتمام پخش به‌سرعت از یاد خواهند رفت یا مجله تبلیغاتی را افراد ورق زده و بدون توجه به تبلیغ شما از آن رد می‌شوند و این تنها هدایای تبلیغاتی هدفمند مانند یک خودکار تبلیغاتی است که می‌تواند یک تجربه آگاهانه و تعاملی را برای فرد داشته باشد

 هدایای تبلیغاتی می‌تواند مخاطبان شما را با برند شما آشنا کند

ایجاد یک تصویر مثبت از یک برند به ‌صورت یک‌شبه و ناگهانی اتفاق نمی‌افتد. باید به‌صورت مداوم کارکرد، نظریان مشتریان را در طول سال‌ها جمع‌آوری کرده و در نظر گرفت و با آنالیز این نظرات و ارائه آنچه که مشتری نیاز دارد و با چاپ پیام‌های مختلف بر روی هدایای تبلیغاتی تصویر خوبی از برند خود به افراد نشان داد

طی یک تحقیقات بر روی هدایای تبلیغاتی نشان داده شد که حتی هدایای تبلیغاتی ارزان مانند تقویم رومیزی یا تقویم دیواری ارزان نیز تاثیر مثبت بیش‌از 40 ‌درصدی در میان افراد هدف دارند

درضمن شما می‌توانید با شرکت در رویدادهای خیریه، اجتماعی و واکنش به رویدادهایی که روزمره اتفاق می‌افتد یا به‌صورت همه‌گیر درباره آن صحبت می‌شود مانند بیماری کرونا نام شرکت خود را برجسته‌تر کرده و مشارکت مثبت و حسن‌نیت خود را نشان داده و توجه افراد را کسب کنید

هدایای تبلیغاتی می‌تواند رضایت مشتریانتان را به‌همراه داشته باشد

شما می‌توانید یک هدیه تبلیغاتی مجانی را به‌عنوان تشکر از خرید به مشتریان خود بدهید دریافت یک هدیه تبلیغاتی باعث می‌شود مردم حس خاص بودن کنند و این هدیه حسن‌نیت شما را به آن‌ها نشان داده و باعث خواهد شد تا نشان دهد آن‌ها برای کسب و کار شما ارزشمند هستند و مورد قدردانی قرار می‌گیرند

علاوه‌براین همه افراد از یک پیشنهاد رایگان خوش‌شان می‌آید در واقع این‌گونه است که مشتریان راضی، خرید می‌کنند و برمی‌گردند. درنتیجه شما با راضی نگه‌داشتن مشتریان خود مطمئن خواهید شد که این مشتریان را در طول زمان خواهید داشت

هر شرکتی و هر کسب‌وکاری دوست دارد در بین مردم بیشتر و بهتر شناخته شود و این شناخت بیشتر باعث فروش بیشتر خواهد شد. هدایای تبلیغاتی یک روش قدرتمند برای جذب مردم به کالای شما و جلب توجه به برند شما هستند این امر در نمایشگاه‌ها بسیار بسیار صادق است.

درواقع شرکت‌کنندگان همیشه به‌دنبال جذب بازدیدکنندگان بیشتر برای غرفه‌های خود هستند و هیچ‌چیز مثل یک پیشنهاد مجانی و ارائه یک هدیه تبلیغاتی رایگان توجه آن‌ها را به سمت شما و شنیدن سخنان شما در رابطه با بازاریابی محصول خود جلب نمی‌کند

هدایای تبلیغاتی با کیفیت نام شما را ماندگار می کند

هرچه هدایای تبلیغاتی شما برای دریافت‌کنندگان مفیدتر و کاربردی‌تر و جذاب باشد آن‌ها این هدیه تبلیغاتی را بیشتر نگه خواهند داشت و از آن استفاده خواهند کرد. به‌عنوان مثال اگر شما یک سررسید یا سالنامه با کیفیت را به مشتریان خود هدیه بدهید علاوه‌براین که مشتری در طی آن سال اطلاعات خود را در سررسید یادداشت می‌نماید به‌علت ماندگاری بالا برای مرور کردن اطلاعات همواره به آن سررسید مراجعه خواهد کرد و با برند، لوگو و نام شما همیشه سروکار خواهد داشت.

این در واقع کلید به خاطر سپردن برند شما است. تکرار کلید به خاطر سپردن است. هر بار که هدایای تبلیغاتی شما استفاده شود یا دیده شود نام برند شما بیشتر و بیشتر دیده‌شده و تکرار شده و در ناخودآگاه افراد ماندگار خواهد شد درنتیجه هرچه محصولات شما و هدایای شما از کیفیت بالاتری برخوردار باشند دیده شدن آن‌ها در طول زمان بیشتر خواهد شد و این به شناخته‌شده شناخته شدن برند شما بیشتر کمک خواهد کرد

هدایای تبلیغاتی ابزار و برنامه‌ای برای بازاریابی قدرتمند

شما برای بازاریابی محصولات خود باید از تنوع بالایی برخوردار باشید. درواقع تنوع در بازاریابی برای هر کسب ‌وکاری مفید است وقتی یک کسب‌ وکار تنها از یک نوع بازاریابی به نتیجه نمی‌رسد مجبور می گردد از روش‌های دیگر استفاده کند و این تنوع بازاریابی بیشتر از همه در هدایای تبلیغاتی است.

هدایای تبلیغاتی بسته به سلیقه‌های هر فرد و هر قشر وجود دارد. شما می‌توانید به‌عنوان مثال برای مهندسان هدایای تبلیغاتی خاص خودشان، برای مدیران به‌صورت مجزا و برای افراد شاغل در شغل‌های مختلف نیز هدایای تبلیغاتی مخصوص آن شغل را تهیه کرده و به آن‌ها ارائه دهید.

برای بازاریابی و شناسایی برند هدایای تبلیغاتی اهمیت بالایی دارد

هر کسب‌وکاری نیاز به هدایای تبلیغاتی به‌عنوان یک وسیله مقرون ‌به ‌صرفه برای رسیدن به مشتریان بالقوه بیشتر و تبدیل این مشتریان به مشتریان بالفعل با یک روش بازاریابی کم‌هزینه دارد. حتی شرکت‌های بزرگ جهانی نیز از این راهکار برای بازاریابی استفاده می‌کنند و برای شرکت‌های کوچک‌تر نیز هدایای تبلیغاتی باعث کاهش هزینه بازاریابی آن شرکت شده و بازخورد بیشتری برای آن شرکت دارند.

نتیجه

پس نتیجه می‌گیریم که هم برای شرکت‌های بزرگ و هم برای شرکت‌های کوچک، هدایای تبلیغاتی یکی از مقرون ‌به ‌صرفه ترین و پربازده ترین محصولات و روش‌های بازاریابی است.

کانون آگهی و تبلیغات ایلیا با سابقه زیاد در امر هدایای تبلیغاتی و چاپ و تولید و ارائه آن‌ها، آماده مشاوره توسط کارشناسان خبره به شما همشهریان عزیز در امر انتخاب و خرید هدایای تبلیغاتی می‌باشد. با ما تماس بگیرید

 

×