لوگوی کانون تبلیغاتی ایلیا
لوگو کانون تبلیغاتی ایلیا
لوگو کانون تبلیغاتی ایلیا

تعریف سررسید اختصاصی

با در نظر گرفتن نام سر رسید اختصاصی متوجه می شویم سررسیدی است که برای یک مجموعه و یا ارگان خاص طراحی و چاپ شده است و یک سررسید معمولی به نظر نمی رسد. منظور از سررسید اختصاصی این است که فرآیند انتخاب جلد، صفحاتی که اطلاعات بر روی آن چاپ می گردند، قطع دلخواه و متریالی که برای طراحی و چاپ آن انتخاب می شوند به صورت اختصاصی و برگزیده می باشد.

فرآیند انتخاب سر رسید اختصاصی

در سر رسید اختصاصی کلیه صفحات داخلی آن مطابق با سلیقه و درخواست مشتری چاپ می گردد. به طور مثال مشتری انتخاب می کند که کلیه ی رویدادهای تاریخی به صورت یکجا ثبت بشوند و یا اینکه هرکدام به صورت جداگانه در صفحه ی مربوط به خود چاپ بشوند.

در سر رسید اختصاصی موارد مختلف اجتماعی، سیاسی و تاریخی را چاپ می کنند و بدین ترتیب بعضی از اهداف شرکت را به صورت اجمالی به خواننده سررسید منتقل می کند. در صفحات اول یک سررسید اختصاصی مجموعه ای از فعالیت ها، رزومه کاری، عکس ها و محصولات شرکت را به صورت رنگی چاپ می شوند. چاپ عکس های تمام رنگی جذابیت سررسید را برای خواننده آن دوچندان می کند.

معمولا در صفحات ابتدایی یک سررسید کلیه موارد مربوط به رخدادها ثبت می گردد و دعای تحویل سال و سخنان و یا اشعار خاص در آن ها ذکر می گردد.

به منظور طراحی یک سالنامه اختصاصی که مطابق با سلیقه مشتری تنظیم شده باشد و متفاوت با سررسیدهای معمولی باشد، به یک گرافیست خلاق نیاز دارید که با در نظر گرفتن ابعاد و نکات مورد نظر مشتری، طراحی را انجام داده و به یک شرکت چاپ اعلام کند.

در بیشتر موارد مشتریان تمایل دارند که حتی کاغذهایی که برای سالنامه اختصاصی شان انتخاب می شود نیز متفاوت با سررسیدهای معمولی موجود در بازار باشد.

ممکن است مشتری تمایل داشته باشد که رنگ چاپ برگ های مختلف در سررسید اختصاصی اش متفاوت باشد و نظر خواننده ی سر رسید را به خود جلب کند. این متفاوت بودن رنگ برگ های مختلف در سررسید جزو یکی از کارهای گرافیکی زیبا می باشد که تاثیر به سزایی برای جلب توجه خوانندگان دارد.

روش های مختلف چاپ سررسید اختصاصی 

چاپ اختصاصی فقط روی جلد

در روش چاپ اختصاصی فقط روی جلد یک مدل را انتخاب کرده و اطلاعات مورد نظر را بر روی جلد آن ثبت می کنند. معمولا از چاپ داغکوب، طلاکوب، چاپ سیلک و … جهت درج لوگو، نام لوگو، آدرس و شماره تلفن و … استفاده می کنند.

چاپ اختصاصی جلد و یا صفحه تبلیغتی

در این روش بعد از اینکه نوع سر رسید اختصاصی مشخص شد، می توان صفحاتی را طراحی و چاپ کرد و به صفحات داخلی سررسید اضافه کنیم. در این روش جلد سررسید به صورت کاملا اختصاصی طراحی و چاپ شده و سپس صحافی می گردد و به خاطر اینکه جلد به صورت اختصاصی چاپ می شود و تبلیغات داخلی به صفحات سررسید اضافه می شود، از نظر زمان و هزینه به صرف زمان و هزینه ی بیشتری نیاز دارد. چنانچه خریدار تمایل داشته باشد که نام تجاری و لوگو خود را در تمامی صفحات چاپ کند، لازم است هزینه ی بیشتری را بپردازد.

چاپ اختصاصی سررسید به طور کامل

در این روش به دلیل اینکه طراحی سررسید و چاپ آن به صورت کاملا اختصاصی صورت می گیرد، در مقایسه با روش های قبلی هزینه ی بیشتری را در بردارد. تمامی مراحل طراحی سررسید با توجه به سلیقه خریدار انجام می شود.

 

خدمات اختصاصی سازی سررسید شامل چه مواردی است؟

چاپ ترام به معنای چاپ لوگو ویا اطلاعات دیگر به صورت تک رنگ و یا چند رنگ در کلیه ی صفحات سررسید می باشد. چاپ ترام برای سفارشات با تیراژ بالا امکان پذیر است. استفاده از چاپ ترام می تواند تاثیرگذاری برند را در ذهن مخاطب چند برابر کند.

به صفحاتی از جنس گلاسه گفته می شود که این صفحات با چاپ رنگی در ابتدا، وسط و انتهای سر رسید اختصاصی قرار می گیرند. با اضافه کردن لت گلاسه فضایی برای درج اطلاعات شرکت ها و محصولات به صورت گرافیکی ایجاد می شود. تعداد صفحات لت گلاسه به سفارش مشتری از 2 تا 32 صفحه متغیرمی باشد.

در حکاکی لیزری برند و یا نام تجاری مورد نظر بر روی جلد سررسید و یا یک پلاک سررسید حکاکی می شود.

نواری پارچه ای می باشد که هم در زیبایی سررسید موثر است و هم برای نشان کردن صفحه ی خاصی از سررسید مورد استفاده قرار می گیرد. لازم به ذکر است که در سررسیدهای فنری استفاده از روبان امکان پذیر نیست و این کار فقط برای سررسیدهای ته دوخت امکان پذیر می باشد.

برخی از مشتریان تمایل به چاپ طلاکوب و یا داغکوب بر روی جلد سررسید دارند. این روش بیشتر برای جلدهای ترمو کاربرد دارد زیرا جنس ترمو در برابر حرارت تغییر رنگ می دهد، ولی بر روی جلد سررسیدهای چرمی نیز می توان لوگو و یا اطلاعات مورد نظر را چاپ کرد.

آستر بدرقه در سر رسید

کاغذی می باشد که جلد را به صفحات داخلی سررسید متصل می کند. این آستر معمولا از کاغذ تحریر، گلاسه و یا فانتزی تهیه می گردد. نقش آستر بدرقه در سررسید حائز اهمیت می باشد، چون وقتی که سررسید را باز می کنند کل وزن جلد و صفحات سررسید بر روی آستر بدرقه می افتد و چنانچه این آستر بدرقه کیفیت لازم را نداشته باشد، بعد از مدتی پاره می شود و جلد سررسید کاملا جدا می گردد. بنابراین باید به کیفیت آستر بدرقه توجه ویژه ای داشت.

آستر بدرقه علاوه بر نقش مهمی که در سررسید دارد، از نظر زیبایی نیز حائز اهمیت می باشد. مخاطب هنگامی که سررسید را باز می کند اولین صفحه ای که به چشمش می آید آستر بدرقه است. برای اینکه این آستر بدرقه جلوه ی بیشتری داشته باشد باید از رنگ ها و طرح های زیبایی در آن استفاده بشود.

به منظور اختصاصی سازی آستر بدرقه می توان برند و یا لوگوی شرکت مورد نظر را بر روی آن چاپ کرد.

نکته ی دیگری که در کیفیت سررسید باید به آن توجه کرد این است که آستر به جلد و قسمت داخلی سر رسید اختصاصی بچسبد. چنانچه برای آستر از کاغذ سبک استفاده بشود، آستر بدرقه سررسید پاره شده و چون نازک است بافت مقوا و لبه های تا شده جلد بیرون می افتد.

چسباندن آستر بدرقه

چسباندن آسترهای بدرقه به دو روش اتوماتیک و دستی صورت می گیرد. عیب روش سنتی این است که سرعت تولید در روش سنتی پایین بوده و چنانچه برای توزیع چسب دقت لازم به عمل نیاید ممکن است لبه های آستر باز بشود. اگر آستر با جلد منطبق نباشد، کاغذ بیرون زده و بین لبه تا شده جلد و آستر فاصله می افتد.

توصیه می شود که برای سفارش سررسید تبلیغاتی مورد نظر خود حتما تولید کنندگانی را انتخاب کنید که از دستگاه های اتوماتیک به جای روش سنتی یعنی نیروی انسانی استفاده می کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *